Типи закупів в системі Prozorro

В даний час виробництво всіх відкритих закупів здійснюється в цифровій системі Prozorro. Але, по вартості об’єкта поділяють два види закупів, які відрізняються процесом проведення та, відповідно, опротестування.

Замовники, оприлюднюючи тендер і встановлюючи передбачувану ціну об’єкта закупа дорожче 200 тис. грн – для товарів і послуг та 1,5 млн. грн – для робіт –беруть участь сверхпоріговому закупі. Закуп в певних галузях господарювання, де вартість об’єкта закупівлі товарів, послуг відповідає, або дорожче ніж 1 млн. грн, а робіт — 5 млн. грн аналогічно включаються в надпорігового.

Щодо допорогового закупа, то його цінники стартують від 3 тис. грн і не дорожче 200 тис. грн за товари і послуги та 1,5 млн. грн за роботи. Щоб бути більш інформованим про торги достатньо долучитись до Асоціації «Біржових та електронних майданчиків» aeaep.com.ua.

Відмінності закупів

Відмінність в ході здійснення допорогових і надпорогових закупів міститься в написаному нижче.

Для надпорогових закупів здатні проводитися 3 ймовірними способами: публічні аукціони — головний захід закупів; обмін пропозицій з конкурентами; переговорний процес закупа (застосовується як виняток при існуванні необхідних умов). Для допорогового закупа же встановлено лише один захід. За принципом своїх стадій він дуже схожий з публічним аукціоном. Основною різницею стає цінник об’єкта закупівлі та пакет необхідних паперів.

Крім того ключовим є аспект підписання угоди або договору.

У надпорогових закупів процес підписання здійснюється в системі Prozorro. Учасник, який виграв торги на тендері має право підписати угоду, договір із замовником не раніше ніж через 10 діб (для надання можливості опротестувати умови замовника) з дня прийняття рішення про бажання підписати угоду чи договір.

Для допорогового закупа подібний пункт не передбачений. Більше того, на угоду чи договір ставляться підписи не в рамках системи Prozorro, а в момент направлення скарг на замовника.

І, під завісу, процес опротестування. Він відрізняється і досить багато в чому.

Питання і звернення по надпороговой закупів судить і приймає рішення адмінколлегія АМКУ (Антимонопольний комітет України, а по підпороговим — Комісія за рішенням і розгляду звернень.

Ключовим аспектом в процесі опротестування надпорогових закупів стає те, що при надсиланні скарги система заморожує аукціон до оголошення рішення за зверненням. При опротестування допорогових — процедура здійснення закупівлі не призупиняється.

І необхідно врахувати, рішення, оголошені адміністративною колегією АМКУ, які не схожі з рішеннями Комісії в частині обов’язковості виконання. Комісійні рішення носять рекомендаційний посил.