Ринок деревини в Україні з недавнього часу став прозорим та відритим. Цьому посприяла поява нової системи – Прозорро.Продажі, в якій авторизовано декілька десятків торгівельних майданчиків. З 2020 року лісові господарства України можуть продавати деревину лише через онлайн аукціони, що проводяться в цій системі. Завдяки цьому держава змогла налаштувати необхідний контроль ринку збуту цього цінного природного ресурсу, а також ліквідувала багато корупційних схем. Отримати більше даних про те, як деревина продається в Україні, можна тут https://www.ueex.com.ua/presscenter/news/kupiti-pilovnik-duba-za-vigidnimi-tsinami-na-majdanchiku-tb-ueb/.
Етапи продажу деревини
Лісгоспи України можуть продавати свої запаси деревини по такій схемі:
1. Спочатку їм треба ознайомитися з НПА, регулюючими реалізацію деревини (а саме – з Постановою №1178 та регламентами роботи на ЕТМ).
2. Далі слід обрати ЕТМ (електронний торгівельний майданчик) для роботи. Обирати його потрібно на основі зручності інтерфейсу та якості сервісу.
3. Після того, як зручний маркетплейс буде обраний, підприємство повинно підписати з ним електронний договір про співпрацю. Варто знати, що послуги ЕТМ для лісгоспів є безкоштовними.
4. Нарешті можна створювати аукціон. Для цього потрібно підготувати деякі документи та виставити лот на продаж разом з його детальним описом. Для того, щоб до аукціону долучилося більше учасників, необхідно детально описати лот, прикріпити проект договору та фотографії.
5. Після цього можна опублікувати оголошення про початок аукціону та чекати заявок від учасників. Якщо потенційні покупці будуть задавати уточнюючі питання, на них необхідно вчасно відповісти.
Необхідно знати, що в одному лоті може міститися тільки один вид деревини. А вартість лоту не може бути меншою за 200 тисяч гривень. При цьому також є обмеження щодо мінімального об’єму лоту – він не може бути меншим за 150 кубічних метрів лісу. Такі обмеження діють на цей час, але наразі їх переглядають і вони можуть буди змінені в сторону послаблення.
Після того, як аукціон завершиться та система автоматично обере переможця, організатор торгів повинен буде підписати з ним електронний договір. Під час його підписання можна користуватися правовою підтримкою з боку кваліфікованих менеджерів ЕТМ. До них також можна звернутися у випадку, якщо зі створенням аукціону виникнуть труднощі.